Engellilerimizin toplum hayatında varlık göstermeleri ve kendilerine yer bulmaları, şüphesiz engelli ya da engelsiz hepimizi zenginleştirecek ve güçlendirecektir. Engelli kardeşlerimiz ve onlara destek olan aileleri, günlük yaşamda karşılaştıkları her türlü engeli aşmak için çaba sarf ederken, engelsizlerin de kendisinden kaynaklanan her türlü engeli fark etmesi ve bu engelleri ortadan kaldırmak için gerekli toplumsal hareketi başlatması gerekmektedir.
Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü olarak tesislerimizi ve aktivitelerimizi engellilerimizin kullanımına uygun standartlara kavuşturmak için çalışmalarımızı devam ettiriyor, bu konuda önemli adımlar atıyoruz.
Bu kapsamda
“SPORDA ENGEL YOK” sloganımızla engelli kardeşlerimizin topluma kazandırılması, beceri ve yeteneklerini geliştirmeleri, kendilerine güven duygusu kazandırmayı amacıyla Uzman Antrenörlerimiz nezaretinde Yüzme, Okçuluk, Basketbol, Tenis, Atletizm, Masa Tenisi, Karate Jimnastik branşlarında Engelliler İl Spor Merkezleri çalışmalarımıza devam etmekteyiz.
Hayatlarında tüm engelleri aşmak için Hayallerinden hiçbir zaman için vazgeçmeyen ve bu hayallerini gerçekleştirerek birer umut ışığı ve örnek sporcu olan İlimizin yetiştirdiği Paralimpik Oyunlar, Dünya, Avrupa ve Türkiye Şampiyonalarında derece yapan İlimizin yetiştirdiği Hayallerini Sporla gerçekleştiren Sporcularımız.
İLİMİZİN YETİŞTİRDİĞİ HAYALLERİ İLE ENGELLERİ AŞAN SPORCULARIMIZ
Sevda Altınoluk (Goalball)
Paralimpik Oyunlar ve Avrupa Şampiyonası Goalball’de Gol Kraliçemiz
2016 RİO Paralimpik Oyunları
Goalball branşında Oyunlar Şampiyonu Milli Takım Sporcusu - Şampiyona Gol Kraliçesi
2017 Yılı Avrupa Şampiyonası
Goalball Avrupa İkincisi Olan Milli Takım Sporcusu – Şampiyona Gol Kraliçesi
Osman Çakmak ( Ampute Futbol)
2017 Yılı Ampute Avrupa Şampiyonu Milli Takım Sporcusu (Takım Kaptanı)
Salih Karadeniz (Görme Engelli Atletizm Atmalar)
Türkiye Şampiyonu Görme Engelli rekortmen Milli Atletimiz
2016 Yılı Görme Engelliler Atletizm Türkiye Şampiyonası - Mersin
Gülle Atma Türkiye Şampiyonu
Disk Atma Türkiye Şampiyonu
2017 Yılı Görme Engelliler Atletizm Türkiye Şampiyonası - İzmir
Gülle Atma Türkiye Şampiyonu
Disk Atma Türkiye İkincisi
Onur Güler ( Bilek Güreşi)
2017 Yılı Bedensel Engelliler Bilek Güreşi Türkiye Şampiyonası - Karabük
Sol Kol'da Türkiye Üçüncüsü
Sağ Kol'da Türkiye dördüncüsü
Özel Sporcular
Atletizm Türkiye Şampiyonası
İsa Gürer
2016 Yılı Gülle Atma Türkiye Şampiyonu
2017 Yılı Gülle Atma Türkiye İkincisi
Burak Özer
1500 Metre Türkiye Üçüncüsü
Süleyman Sarı
2016 Yılı Disk Atma Türkiye Şampiyonu
Okullar arası Atletizm Türkiye Şampiyonası
Feyzanur Yavuz
100 metrede Türkiye Şampiyonu
Nisa Yağmur Avşar
Gülle Atmada Türkiye Şampiyonu
Cimnastik Türkiye Şampiyonası
Umut Uçkun Mental
(Level 2) Türkiye Şampiyonu
Servet Kurt Mental
(Level 3) Türkiye Şampiyonu
Melih Bek Mental
( Level 3) Türkiye Şampiyonu
İbrahim Duran Mental
(A)Türkiye İkincisi
Ferhat Duymaz Mental
(Level 1) Türkiye Üçüncüsü