19 MAYIS ATATÜRK'Ü ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI COŞKU İLE KUTLANDI

19 Mayıs Atatürk'ü Anma,Gençlik ve Spor Bayramı Kutlamaları Gaziosmanpaşa Stadyumunda gerçekleştirildi.

17 MAYIS 2018 / Murat Güven
İl Müdürümüz Cemil Çağlar tarafından Atatürk Anıtına Çelenk Sunma töreni ile başlayan ve devamında Cumhuriyet Meydanı ile Gaziosmanpaşa Stadyumumuz arasında yoğun katılımla gerçekleştirilen “Kortej Yürüyüşü” ile devam eden 19 Mayıs Atatürk’ ü Anma, Gençlik ve spor Bayramı 99.Yıl dönümü kutlamalarımız;

Tokat Valimiz Dr.Ömer Toraman,Garnizon Komutanımız Piyade Albay Aykut Biçeroğlu, Belediye Başkanımız Av.Eyüp Eroğlu,Cumhuriyet Başsavcısı Dr. Aydın Turhan, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürümüz Cemil Çağlar,  İl Protokolü, Siyasi Parti Temsilcileri, Spor Kulüpleri, kurum personellerimiz, sporcularımız ve halkımızın yoğun katılımları ile Gaziosmanpaşa Stadyumumuzda hazırlanan etkinlik kutlama alanında gerçekleştirildi.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve Tüm Şehitlerimiz için yapılan saygı duruşu ve müteakiben okunan İstiklal Marşımız ile başlayan 19 Mayıs Kutlama Programımızda Gençler Taekwondo Dünya Şampiyonumuz İlimizin Gururu Milli Sporcumuz Emre Kutalmış Ateşli günün anlam ve önemi ile ilgili yaptığı konuşmasında;

Gazi Mustafa Kemal'in Samsun'da tutuşturduğu kurtuluş meşalesinin, Anadolu'da elden ele, gönülden gönüle dolaşmasının ve tarihe altın harflerle yazılan kurtuluş mücadelemizin başlangıcının 98.  yıl dönümünde; milletimizin o gün taşıdığı heyecan ve coşkuyla sizleri saygıyla selamlıyorum. 

Bu gün burada, Beş bin yıllık Türk Tarihine adını altın harflerle yazdırmış Türk Milletinin, Anadolu’ da ki Kurtuluş mücadelesinin başladığı 19 Mayıs tarihinin Yıldönümünü kutlamak üzere toplanmış bulunuyoruz.

19 Mayıs Türk’ün dirilişinin, ayağa kalkışının ve esarete, teslimiyete, mandaya, kulluğa isyan bayrağını açtığı gündür…

Mustafa Kemal Samsun’ a çıktığında; Temel ilke olarak milletinin ve kendisinin karakterini şöyle açıklıyordu. “Temel ilke, Türk ulusunun onurlu ve şerefli bir ulus olarak yaşamasıdır. Bu ancak tam bağımsız olarak sağlanabilir. Ne denli zengin ve kalkınmış olursa olsun, bağımsızlıktan yoksun bir ulus, uygar insanlık önünde uşaklıktan öte bir gözle görülmeye layık olamaz. Türk ulusunun onur ve yetenekleri yüksek ve büyüktür.  Böyle bir ulus, tutsak yaşamaktansa yok olsun daha iyidir. Öyleyse ya bağımsızlık, ya ölüm. İşte gerçek kurtuluş isteyenlerin parolası bu olacaktır.”

“Ya bağımsızlık ya ölüm” işte; ancak,  içi tertemiz vatan ve millet sevgisiyle dolu büyük bir liderin yolunu gösterecek parola bu olabilirdi.

Binlerce yıllık Türk tarihinde kesinlikle önemli dönüm noktaları olmuştur fakat Mustafa Kemal’ in Samsun’a çıkışı bu dönüm noktaları içinde belki de en önemlisidir.

Sevgili Arkadaşlar,

Unutmayalım ki birinci görevimiz Türk bağımsızlığını ve Cumhuriyetini sonsuza kadar korumak ve yaşatmaktır.  Bu görev için muhtaç olduğumuz kudret damarlarımızdaki asil kanda mevcuttur.

Sonuçta bizlere, büyük önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından armağan edilen bu bayram, asırlardan beri çekilen milli felaketlerin yarattığı uyanıklığın eseri ve bu aziz vatanın her köşesini sulayan kanların bedelidir.Bayramınız, bayramımız kutlu olsun"dedi.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğümüz tarafından düzenlenen programda; 

İl Spor Merkezlerimizde antrenmanlarına devam eden Karate, Judo, Taekwondo, Wushu ve Sporcu Eğitim Merkezi Güreşçilerimiz tarafından hazırlanan sportif gösteriler, Niksar Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı Halk Oyunları Ekibinin Ellik Oyunu, Güzel Sanatlar Lisesi Öğrencilerinin Müzik Dinletisi, Gençlik Merkezi Gönüllü Gencimiz Akın Kaplan'ın Okuduğu Şiir ve Mahperi Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Halk Oyunları ekibi tarafından gerçekleştirilen folklor gösterileri, Valimiz Dr.Ömer Toraman,Garnizon Komutanımız Piyade Albay Aykut Biçeroğlu, Belediye Başkanımız Av.Eyüp Eroğlu,Cumhuriyet Başsavcısı Dr. Aydın Turhan, Protokol ve vatandaşlarımız tarafından ilgi ve beğeni ile takip edildi.