19 MAYIS COŞKU İLE KUTLANDI

19 Mayıs Atatürk'ü Anma,Gençlik ve Spor Bayramı Kutlamaları Hüseyin Akbaş Spor Salonumuzda gerçekleştirildi.

19 MAYIS 2017 / Murat Güven
İl Müdürümüz Cemil Çağlar tarafından Atatürk Anıtına Çelenk Sunma töreni ile başlayan ve devamında Cumhuriyet Meydanı ile Hüseyin Akbaş Spor Salonumuz arasında yoğun katılımla gerçekleştirilen “GENÇLİK YÜRÜYÜŞÜ” ile devam eden 19 Mayıs Atatürk’ ü Anma, Gençlik ve spor Bayramı 98.Yıl dönümü kutlamalarımız;

Tokat Valimiz Cevdet Can, Ak Parti Tokat Milletvekillerimiz Av.Zeyid Arslan, Prof. Dr. Çoşkun Çakır,Tokat Belediye Başkanı Av.Eyüp Eroğlu, İl Protokolü, Siyasi Parti Temsilcileri, Spor Kulüpleri, kurum personellerimiz, sporcularımız ve halkımızın yoğun katılımları ile Hüseyin Akbaş Spor Salonumuzda hazırlanan etkinlik kutlama alanında gerçekleştirildi.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve Tüm Şehitlerimiz için yapılan saygı duruşu ve müteakiben okunan İstiklal Marşımız ile başlayan 19 Mayıs Kutlama Programımızda İl Müdürümüz Cemil Çağlar yapmış olduğu konuşmasında;

Gazi Mustafa Kemal'in Samsun'da tutuşturduğu kurtuluş meşalesinin, Anadolu'da elden ele, gönülden gönüle dolaşmasının ve tarihe altın harflerle yazılan kurtuluş mücadelemizin başlangıcının 98.  yıl dönümünde; milletimizin o gün taşıdığı heyecan ve coşkuyla sizleri saygıyla selamlıyorum. 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'a çıkıp İstiklal mücadelemizi ateşleyişini temsil eden 19 Mayıs, aynı zamanda bir milletin yeniden diriliş destanının da sarsılmaz bir hatırasıdır. Mustafa Kemal'in 98 Yıl Önce samsun'da yakmış olduğu bağımsızlık ateşi, milletimizin cesaret ve özgüveni ile birleşerek Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunu müjdelemiştir.

 19 Mayıs' ın, esareti kabul etmeyen, hürriyetinden vazgeçmeyen, zulme ve zalime asla boyun eğmeyen Türk Milletinin varlık ve yokluk mücadelesinin ilk adımıdır.

O gün malını, canını, bütün varlığını vatanının kurtuluşu için siper eden ecdadımızın aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyor, bu mücadele uğruna şehit düşmüş bütün İstiklal Kahramanlarımızı saygıyla ve minnetle yâd ediyoruz.

Gazi'nin Önderliğinde 19 Mayıs 1919'da Samsun'da yakılan istiklal meşalesinin Amasya, Sivas ve Erzurum'dan Geçerek elden ele, dilden dile tüm vatan sathına yayılmış, Türkiye Cumhuriyeti' nin Kuruluş, Türk Milletinin Kurtuluş müjdesi olan 19 Mayıs' ın, millet için iftihar kaynağı, gençler için ise ibret vesilesidir.

Tarihin önemli dönüm noktalarından biri olan 19 Mayıs' ın, Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanmasının, bu açıdan son derece anlamlıdır, "Geleceğimizin Teminatı gençlerimizin 19 Mayıs ruhunu anlamalarına, özümsemelerine ve bu ruha sahip çıkmalarına büyük önem arz etmektedir.

Türk Gençliği Ecdadından Aldığı İlhamla Türkiye' yi Aydınlık Yarınlara Taşıyacak, Dünyaya Örnek Olacak Ve Milletçe Hepimizi Gururlandıracak Çalışmalara İmza Atacak Kudrete Ve Vizyona Sahiptir.

Türkiye Cumhuriyeti' nin 100. Yıl dönümü yaklaşırken ülkemizin demokratik standartlarının gelişmesi ve muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkma hedefine doğru hızla ilerlemesi için Türk gençliği üzerine düşen sorumluluğu layıkıyla yerine getirecektir. Türkiye Cumhuriyeti' nin İstiklâlinde gençlerin cephenin en ön saflarında verdiği kararlı ve cansiperane mücadelenin, istikbal mücadelemize de ışık tuttuğuna inanıyoruz.

 İyi gününde bir araya gelip heyecanını ve coşkusunu paylaşarak çoğaltan Türk milleti yeri geldiğinde tarihinin en çetin sınavlarında kederde ve acıda birleşmeyi bilmiş, 15 Temmuz demokrasi zaferimizde göğsünü tanklara siper eden Türk gençliği bu sınavların üstesinden gelmiştir.

"Gençlerimizin, 19 Mayıs 'ın içerdiği derin mananın idraki içinde, ecdadımızın emaneti olan bu vatanı daima koruyacaklarına, bizi biz yapan değer, ilke ve hasletlere sonuna kadar sahip çıkacaklarına inanıyorum. Teröre, şiddete ve kör ideolojilere asla prim vermeyen gençlerimizin, sözün ve düşüncenin gücüne inanarak, okumaya, araştırmaya, sorgulamaya devam edeceklerdir.

Gençlik ve Spor Bakanlığımız tüm imkanlarıyla gençlerimizin yanında ve bu zorlu yolculuklarında kendilerine her türlü desteği vermektedir.

Bu Duygu ve düşüncelerle cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü, Silah Arkadaşlarını, Vatanın Birliği ve bütünlüğü için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi minnet ve saygıyla anıyor, hepinizin 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'nı en kalbi duygularımla tebrik ediyorum"dedi.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğümüz tarafından düzenlenen programda; 

İl Spor Merkezlerimizde antrenmanlarına devam eden Cimnastik, Karate, Judo, Taekwondo ve Sporcu Eğitim Merkezi  Güreşçilerimiz tarafından hazırlanan gösteriler Valimiz Cevdet Can, Protokol ve vatandaşlarımız tarafından ilgi ve beğeni ile takip edildi.

Kutlama programımız Halk Oyunları ekipleri tarafından gerçekleştirilen folklor gösterileri, izleyenler tarafından beğeni ile takip edildi. 

Hüseyin Akbaş Spor Salonumuzda organize ettiğimiz 19 Mayıs Atatürk’ ü Anma, Gençlik ve spor Bayramı Kutlamaları programımız sonunda Valimiz Cevdet Can ve Protokol, sporcularımız ve bütün halk oyunları ekiplerinin katılımıyla İlimizin Kültürel değerlerinden olan Ellik oyunu ile son buldu.