ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNİ BİLGİLENDİRME ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Tokat Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü AR-GE Şube Müdürlüğü tarafından “Eurodesk, Erasmus+ ve Europass” konulu bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

8 MAYIS 2018 / Murat Güven
HABERİNFOTOĞRAFLARI
Tokat Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü AR-GE Şube Müdürlüğü tarafından “Eurodesk, Erasmus+ ve Europass” konulu bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Gaziosmanpaşa Üniversitesi Turhal Meslek Yüksekokulu’nda gerçekleştirilen toplantıda kurum personelimiz AB Proje Koordinatörü Ömer Özbey; Avrupa Birliği Bakanlığı Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı’nın Erasmus+ destekleriyle Avrupa Gönüllü Hizmeti konusunda ve Eurodesk Türkiye irtibat kişisi Gözde Keleş; Eurodesk ve Europass konularında detaylı bilgi aktardılar. 

Yaklaşık 100 kişinin katıldığı toplantıda Erasmus+ Avrupa Gönüllü Hizmetiyle 17-30 yaşları arasında yüzlerce gencin mezuniyet ve dil yeterliliklerine bakılmaksızın 2 haftadan 12 aya kadar uzayan süreler dahilinde yer almasını sağlayan bir faaliyet olduğunu ve eylem kapsamında gençlerin bireysel yada gruplar halinde kar amacı gütmeyen ücretsiz faaliyetlerde yer alabileceğini gençlerimize aktardık.

Bunun akabinde Europass CV ile bireylerin yeterliliklerinin AB'de açıkça ve kolayca anlaşılmasını sağlamak ve bu sayede mezunların ve öğrencilerin hareketliliğini artırmak amacı ile düzenlenmiş bir Avrupa Pasaportu olduğunu, bu Avrupa Pasaportunun kendi içerisinde 5 doküman barındırdığını, bu dokümanların iki belgesine erişimin serbest olduğunu (özgeçmiş, dil pasaportu), geriye kalan 3 belgenin eğitim ve mesleki eğitim otoritelerince düzenlendiğini (europass hareketlilik, sertifika eki, diploma eki) hazır cv örnekleri ile gençlerimize aktarma fırsatı yakaladık.

Eurodesk Türkiye Temas Noktası olan kurumumuzun; Gençler için eğitim ve gençlik alanlarındaki Avrupa fırsatları ve gençlerin Avrupa faaliyetlerine katılımı hakkında bilgi sağlayan Avrupa Bilgi Aktarım Ağına üye olduğunu belirttik.