İSPANYOL GÖNÜLLÜ TOKAT'TA

Tokat Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü AR-GE Şube Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Avrupa Gönüllü Hizmeti Köprüsü III” isimli proje kapsamında İspanya’dan gelen Virginia Merchan Suita, 4 ay boyunca ilimizde gönüllü faaliyetlerde bulunacak.

14 MAYIS 2019 / MURAT GÜVEN
Tokat Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü AR-GE Şube Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Avrupa Gönüllü Hizmeti Köprüsü III” isimli proje kapsamında İspanya’dan gelen Virginia Merchan Suita, 4 ay boyunca ilimizde gönüllü faaliyetlerde bulunacak.

T.C. Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı’nın Gençlik Programı Ana Eylem 1 Bireylerin Öğrenme Hareketliliği çağrısına yönelik olarak Tokat Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü adına sunulmuş olan "Avrupa Gönüllü Hizmeti Köprüsü III" isimli 2017-2-TR01-KA105-047494 referans numaralı proje, Türkiye Ulusal Ajansı tarafından hibe verilmeye hak kazandı.

Kabul edilen projedeki amaç; zaman ve ekonomik açıdan dezavantajlı durumda olan gönüllü gençleri yurt dışında yaşayan gönüllüler ile bir araya getirerek küresel vatandaşlık fikrine sahip olmalarını sağlamak.

Hazırladığımız bu proje sayesinde İspanya’dan gelen Virginia Merchan Suita isimli gönüllümüz ile gençlik merkezlerimizde gönüllü çalışmalar yürüten gençlerin ve tesislerimizdeki sporcuların birlikte faaliyetlerde bulunmaları sağlanacaktır.

 Projemize, imkanları ekonomik, sosyal ve coğrafi açıdan kısıtlı olan gençleri dahil ettik. Ayrıca AGH için başvuru yapan gençlerin kabul alması ve uzun süreli işbirliğe dayanan ortaklıklar sayesinde imkanı kısıtlı gençleri AGH fırsatından faydalandırmak amacını da taşımaktadır. Projenin ana hedefi, farklı kültür ve toplumlar arasında anlayış ve güven duygusunu geliştirmek, konuşup dinlemek suretiyle diyalog kurmak ve Ülkemiz gençleri ile Avrupa gençlerini bir araya getirmek, kaynaşmalarını, fikirlerini paylaşmalarını, yeni dostluklar geliştirmelerini, ortak ürünler üretmenin ve paylaşmanın değerini yaşayarak öğrenmelerini temin etmektir.

Bu proje Ev Sahibi Kuruluş pozisyonunda Tokat'ta uygulanan ilk AGH projesi oldu. Kurumsal olarak proje kapsamında gönüllülük faaliyetlerin uluslararası boyuta taşınması sayesinde Sivil Toplum Kuruluşlarının da proje kalitelerinin iyileşmesi, gelecek katılımcıların sayısında bir gelişme ve STK’lar arasında işbirliği ağının artması beklenmektedir. 

Projede faaliyetlerin gönüllü üzerinde uzun dönemli bir etkisi ve yerel toplum üzerindeki amacı belirtilmiştir. Katılımcıların çevre için daha etkin olarak dünyamızın temiz ve doğal gelişimine katkıları bulunacaktır.